Kněžna sv. Ludmila - Střední Čechy, kolébka národních patronů

Kněžna sv. LudmilaPutovní výstava k výročí 1100 let od mučednické smrti kněžny sv. Ludmily...Malý sál.

Datum konání: 23. 4. 2021 - 23. 5. 2021 začátek od 09:00

Pevně doufáme, že během května bude výstava přístupná "naživo". Pokud koronavirová opatření nedovolí výstavu otevřít, budeme se opět snažit Vám ji zprostředkovat alespoň částečně online...

Nechme se pozvat do dávné minulosti, ke kořenům našeho národa. Pomyslné okénko do doby počátků českého státu se otevře shodou okolností právě na svátek jednoho z našich prvních nebeských patronů, v den sv. Vojtěcha, 23. dubna. V malém sále Regionálního muzea bude od tohoto data instalována putovní výstava „Kněžna sv. Ludmila. Střední Čechy, kolébka národních patronů“, kterou v roce 2019 z podnětu spolku Svatá Ludmila 1 100 let připravil PhDr. Zdeněk Kuchyňka, ředitel Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, p. o., ve spolupráci s fotografem Stanislavem Boloňským a se Středočeským muzeem v Roztokách.

Výstava – i po stránce vizuální velmi zdařilá – návštěvníka zkraje uvádí do problematiky středních Čech v raném středověku.  Dále seznamuje vždy nejprve s životem a pak s rozvojem a podobami úcty k jednomu ze čtveřice prvních českých světců:  Ludmila, Václav, Vojtěch a Prokop (všichni vzešli ze středočeského regionu). Krátké průvodní texty nabízejí v závěru výstavy i základní seznámení se středočeskými lokalitami, které se k životu sv. Ludmily a dalších svatých osobností pojí (Budeč, Chotouň, Levý Hradec, Mělník, Sázava, Tetín aj.).

V mělnickém muzeu bude výstava doplněna o trojrozměrné artefakty a poznatky vztahující se přímo k Mělnicku. Dejme se tedy povzbudit, posílit svou naději v budoucnost vědomím, že základy České země jsou dobré a pevné!

Vytvořeno: 30. 3. 2021
Poslední aktualizace: 30. 3. 2021 15:40