Jedu v jedu

Jedu v jeduNa co si dát v naší přírodě pozor? Výstava přiblíží živočišné i rostlinné jedy, se kterými se může setkat každý z nás. Součástí budou interaktivní aktivity pro děti.

Datum konání: 10. 9. 2021 - 31. 10. 2021 začátek od 09:00

Místo konání: Mělník, Mělník

Organizátor: Neuvedeno

Rodinné vstupné: 60 Kč

Vernisáž s překvapením se koná ve čtvrtek 9. 9. od 18:00 hodin.

Jed - to slovo známe už od nepaměti. Setkáváme se s ním v pověstech i v pohádkách, v dávné historii i v naší současnosti. Příroda jím vybavila některé rostliny i živočichy, aby jim usnadnila reprodukci a zachování druhu. Tyto přírodní látky se postupem času naučil používat i člověk. Využíval je k lovu nebo v boji s nepřítelem, pomáhaly mu ale i od různých neduhů, bolestí a zranění.

Výstava „Jedu v jedu“ seznámí návštěvníky s rostlinnými i živočišnými jedy, se kterými se můžeme setkat ve svém okolí – ať už v přírodě nebo ve městech či přímo u nás doma. Zaměří se i na méně známé jedovaté rostliny a živočichy a představí mnohé zástupce naživo -  čeká na Vás akvárium s jedovatými rybami, vypěstované „jedule“ durman, rulík nebo blín a (pokud se zadaří) terárium s minimálně jedním naším jedovatým pavoukem. V rámci výstavy budou poprvé představeny ukázky ze vzácného herbáře Jaroslava Mikuláše, který působil na Mělníku na počátku 20. století jako ředitel zemské finanční pokladny. Nejstarší herbářové položky pochází z roku 1882.

Projekt byl realizován s finanční podporou Ministerstva kultury.

Vytvořeno: 26. 7. 2021
Poslední aktualizace: 26. 8. 2021 09:45