Jedu v jedu

Kdy: 10. 9. 2021 9:00 – 31. 10. 2021 17:00

Kde: Mělník

Jedu v jedu 2

Na co si dát v naší přírodě pozor? Výstava přibližuje živočišné i rostlinné jedy, se kterými se může setkat každý z nás. Součástí jsou interaktivní aktivity nejen pro děti.

Typ akce: trhy, výstavy, veletrhy (výstava nezařazená)

Jed - to slovo známe už od nepaměti. Setkáváme se s ním v pověstech i v pohádkách, v dávné historii i v naší současnosti. Příroda jím vybavila některé rostliny i živočichy, aby jim usnadnila reprodukci a zachování druhu. Tyto přírodní látky se postupem času naučil používat i člověk. Využíval je k lovu nebo v boji s nepřítelem, pomáhaly mu ale i od různých neduhů, bolestí a zranění.

Výstava „Jedu v jedu“ seznámuje návštěvníky s rostlinnými i živočišnými jedy, se kterými se můžeme setkat ve svém okolí – ať už v přírodě nebo ve městech či přímo u nás doma. Zaměřuje se i na méně známé jedovaté rostliny a živočichy a představuje mnohé zástupce naživo...Čeká na Vás akvárium s jedovatými rybami, vypěstované „jedule“ durman, rulík nebo blín a terárium s našimi jedovatými pavouky (stepníkem a zápřednicí), mlokem a ropuchou. Mnohá tajemství skrývá také chatrč a jedovatá zahrádka báby z mokřin. V rámci výstavy budou poprvé představeny ukázky ze vzácného herbáře Jaroslava Mikuláše, který působil na Mělníku na počátku 20. století jako ředitel zemské finanční pokladny. Nejstarší herbářové položky pochází z roku 1882.

Děti ocení herní koutek, hádací lavici či mikroskop.

Projekt byl realizován s finanční podporou Ministerstva kultury.

Mělník, Mělník

Plné vstupné: 25 Kč Snížené vstupné: 15 Kč Rodinné vstupné: 60 Kč