Fotonávod na výrobu Morany!

MoranaKdyž nemůžete za námi do muzea, půjde muzeum k Vám! Máme pro Vás tip na domácí hodinu pracovních činností s dětmi:-)

Datum konání: 26. 3. 2020 - 29. 3. 2020 začátek od 09:00

Zdravíme Vás z Regionálního muzea Mělník s fotonávodem na výrobu Morany. Tradiční oblíbenou akci Vynášení Morany jsme museli zrušit, ale proč si ji nezkusit udělat doma? Tento lidový zvyk totiž neznamenal pouze vynesení zimy a vítání jara. S Moranou se dle tradice z vesnice vynesly i nemoci a smrt. Víte, že každá neděle půstu před Velikonocemi měla své jméno? Je trochu ironie, že karanténa v naší zemi byla vyhlášena právě na neděli  Kýchavnou…:-)
Tento týden nás čeká neděle Družebná, která letos bohužel svůj název asi nenaplní. Ale potom již přichází neděle Smrtná (29. 3.), kdy můžeme vynést Moranu (a s ní i všechny aktuální neduhy, co nás trápí) pryč z našich domovů a sídel!

Takže zde je náš fotonávod. Některé děti si vyrábění možná pamatují z loňských muzejních programů. Když trochu pomůžou rodiče, máte za 20 minut hotovo. Vlastně je to i tip na domácí hodinu pracovních činností.:-) Dozdobit a namalovat si postavu Morany můžete dle vlastní fantazie. My na naší muzejní rozhodně dokreslíme koronavirusJ A pak s ní pěkně pryč!!!  Nemusíte ani házet do vody, stačí vynést třeba někam do kouta zahrady, pověsit do větví či zapíchnout do hlíny.
Zvyklosti našich předků měly svou sílu…tak, ať se to podaří!

Vytvořeno: 17. 3. 2020
Poslední aktualizace: 26. 3. 2020 08:24