Dny evropského kulturního dědictví 2022

Kdy: 9. 9. 2022 15:00 – 18. 9. 2022 16:30

EHD 2022

Tradiční akce, kterou pořádá Regionální muzeum Mělník v roli lokálního garanta ve spolupráci s místními patrioty. Téma roku 2022: Udržitelné památky.

Typ akce: ostatní (akce pro celou rodinu)

EHD 2022 VE ZNAMENÍ KNÍŽECÍ ČAPKY

Týden před vinobraním je obvyklý čas Dnů evropského dědictví (European Heritage Days) a na Mělníku speciálně i čas Dne zvoníků. Připomínat společné dědictví je nyní, kdy Evropa opět krvácí, nadmíru potřebné, neboť idea „společného evropského domu“ byla koncem 20. století důležitým nástrojem míru.

Z pestrého programu doporučujeme dění v Dol. Beřkovicích, kde se v rámci počinu „V zámku a v podzámčí“ můžete poučit o zaniklém soužití knížecí rodiny Lobkowiczů s Beřkováky XIX. a XX. století (9.–14. 9.). Zajímavou nabídku skýtá pro víkend 10. a 11. 9. Liběchov, kde EHD organizuje z. s. Liběchov sobě. Interiér tamního Kostelíčka ozdobí křížová cesta J. Navrátilové; pokročil i projekt pietního místa. Zámek Liběchov nabídne krom komentovaných prohlídek výstavu fotografií „Poznej svou zemi, poznáš sebe“ a naučné vycházky parkem. V Záboří zpřístupní v neděli 11. září farní kostel – v obci bude pouť. Na Mělníku bude hlavním dnem EHD sobota 10. září. Uskuteční se Den zvoníků vč. dvou vlastivědných vycházek (startují v 10 a ve 14 h u muzea). Vaše oči i mysl mohou pohladit artefakty vlastivědné expozice Regionálního muzea (volný vstup), nebo se můžete vydat za poznáním Pražské brány. Komentovanou prohlídku této vzácné památky městského opevnění povede 10. 9. od 13 h historička N. Michňová. Navštívit lze rovněž věž chrámu sv. Petra a Pavla, Evangelický kostel, kostel sv. Ludmily nebo poutní kostel Nejsv. Trojice na Chloumku. S motivem knížecí čapky souvisí rodinná poznávací hra „S markrabětem Janem po Evropě“ o životě Jana Jindřicha Lucemburského (herní list k vyzvednutí v Turistickém informačním centru Mělník).

Tečkou za EHD 2022 budou prohlídky malebného areálu středověkého kostela Povýšení sv. Kříže ve Vrbně v neděli 18. 9. (12–18 h) vč. poutní mše svaté. Informace k jednotlivým zpřístupňovaným památkám jsou v plném rozsahu dostupné na www.ehd.cz.

Celkový program naleznete zde!

V zámku a podzámčí_Beřkovice

EDH2022 Beřkovice_V zámku a podzámčí.pdf