Confluens č. 12 vyjde v lednu 2022

Kdy: 20. 1. 2022 17:00 - 18:00

Confluens 12.

Vyšel nový Vlastivědný sborník Mělnicka...Srdečně Vás zveme na jeho slavnostní veřejnou prezentaci ve čtvrtek 20. 1. 2022 .

Typ akce: ostatní (akce pro celou rodinu)

Jedenkrát za dva roky patří k adventnímu času bilancování také nové číslo Vlastivědného sborníku Mělnicka, který ve svém titulu nese latinské slovo „confluens“, což znamená soutok. Seriálová publikace je společným počinem Regionálního muzea Mělník a Státního okresního archivu Mělník a navazuje na čtvrtletník „Mělnicko – vlastivědný sborník kraje Dykova“ (1938–1941).

Aktuální 12. číslo „poválečné“ řady sborníku je nebývale obsáhlé a přináší cenné poznatky z oboru etnografie, dějin školství i hudební kultury regionu a zejména z oblasti moderních československých dějin (2. světová válka a tzv. třetí republika). Za vznik knížky vděčíme vedle Středočeského kraje, který je zřizovatelem mělnického muzea, a Státního oblastního archivu v Praze i našim sponzorům: vydání pečlivé studie o mělnickém purkmistrovi a skladateli Josefu Valentovi, od jehož úmrtí vloni uplynulo 140 let, podpořilo Město Spálené Poříčí, jeho rodiště. Podobně se redakci dostalo podpory ze strany Města Sedlčany (článek o sokolském odbojáři Augustinu Rebcovi, jehož památku na Mělníku rok co rok připomíná atletický trojboj) a od obecních úřadů v Chorušicích a v Olovnici. Sborník čtenářům nabídne také obsáhlou informaci o zapomenutém klášteře školských sester v Dolních Beřkovicích, o mělnických říčních lázních „Na Polabí“ nebo o vlastivědné literatuře z poslední doby.

Srdečně Vás zveme na slavnostní veřejnou prezentaci sborníku ve čtvrtek 20. 1. 2022 od 17:00 hodin. Akce proběhne v kavárně Regionálního muzea na náměstí Míru čp. 54. V průběhu večera bude možné zakoupit si jak nový sborník, tak jeho starší čísla.

Doba trvání: 60 minut

Datum vložení: 2. 12. 2021 14:05