Výročí narození Josefa Stáhlíka

Josef StáhlíkSdílíme připomenutí výročí jedné významné a možná trochu zapomenuté mělnické osobnosti Josefa Stáhlíka.

Datum konání: 29. 3. 2020 - 31. 5. 2020 začátek od 08:00

29. března 1885 se narodil v Tmáni u Slaného Josef Stáhlík, profesor a později ředitel mělnického reálného gymnázia. Po několik desetiletí patřil k nejvýraznějším osobnostem mělnického pedagogického a kulturního života, jeho činnost a práce v oblasti pedagogické, divadelní, překladatelské, osvětové, archivářské a kronikářské se nesmazatelně zapsala do historie Mělníka i Mělnicka.
Stranou jeho zájmu samozřejmě nezůstala ani oblast muzejní. Josef Stáhlík byl členem a následně předsedou Krajinského muzejního spolku a významnou měrou se zasloužil o vydávání Vlastivědného sborníku Mělnicka, jehož byl odpovědným redaktorem a přispěvatelem. První dvojčíslo sborníku, který se nazýval Mělnicko Vlastivědný sborník kraje Dykova bylo vydáno 14. května 1938 a do konce roku vyšla ještě 2 čísla. Sborník vycházel jako čtvrtletník až do 16. března 1941, kdy vyšlo první číslo a pak bylo vydávání zastaveno na základě vládního nařízení č. 175 o úpravě poměrů v českém tisku. Po válce Josef Stáhlík připravoval další číslo, ale k jeho vydání bohužel nedošlo.
Po obnovení činnosti vlastivědného muzea v roce 1974 došlo v roce 1982 také k obnovení vydávání nástupce původního sborníku, který dnes nese název Confluens s podtitulem Vlastivědný sborník Mělnicka.

Vytvořeno: 30. 3. 2020
Poslední aktualizace: 30. 3. 2020 08:46