Výročí narození Josefa Stáhlíka

Kdy: 29. 3. 2020 8:00 – 31. 5. 2020 23:59

Josef Stáhlík

Sdílíme připomenutí výročí jedné významné a možná trochu zapomenuté mělnické osobnosti Josefa Stáhlíka.

Typ akce: ostatní (akce pro celou rodinu)

29. března 1885 se narodil v Tmáni u Slaného Josef Stáhlík, profesor a později ředitel mělnického reálného gymnázia. Po několik desetiletí patřil k nejvýraznějším osobnostem mělnického pedagogického a kulturního života, jeho činnost a práce v oblasti pedagogické, divadelní, překladatelské, osvětové, archivářské a kronikářské se nesmazatelně zapsala do historie Mělníka i Mělnicka.
Stranou jeho zájmu samozřejmě nezůstala ani oblast muzejní. Josef Stáhlík byl členem a následně předsedou Krajinského muzejního spolku a významnou měrou se zasloužil o vydávání Vlastivědného sborníku Mělnicka, jehož byl odpovědným redaktorem a přispěvatelem. První dvojčíslo sborníku, který se nazýval Mělnicko Vlastivědný sborník kraje Dykova bylo vydáno 14. května 1938 a do konce roku vyšla ještě 2 čísla. Sborník vycházel jako čtvrtletník až do 16. března 1941, kdy vyšlo první číslo a pak bylo vydávání zastaveno na základě vládního nařízení č. 175 o úpravě poměrů v českém tisku. Po válce Josef Stáhlík připravoval další číslo, ale k jeho vydání bohužel nedošlo.
Po obnovení činnosti vlastivědného muzea v roce 1974 došlo v roce 1982 také k obnovení vydávání nástupce původního sborníku, který dnes nese název Confluens s podtitulem Vlastivědný sborník Mělnicka.

Datum vložení: 30. 3. 2020 8:39
Datum poslední aktualizace: 30. 3. 2020 8:46