Historické betlémy, ozdoby a dárky

Kdy: 19. 11. 2022 9:00 – 30. 12. 2022 17:00

Historické betlémy, ozdoby a dárky

Vánoční výstava zapůjčená z Muzea historických hraček Velvary ve velkém sále...Komentované prohlídky s autorem výstavy, historikem umění a sběratelem, Miroslavem Smahou se konají 4. 12. a 27. 12. od 14:00 hod.
Prohlídka s dílničkou nejen pro rodiny s dětmi se koná 21. 12. od 16:00 hod.

Typ akce: trhy, výstavy, veletrhy (výstava betlémů)

Výstava je otevřena denně kromě pondělí 9-12 a 12:30 - 17 hod. Ve všední dny v dopoledních hodinách (do 13:00 hod.) probíhají na výstavě programy pro objednané školy. Jednotlivci mohou výstavu navštívit a využít možnost připojit se k zážitkové prohlídce.
SKUPINOVÉ PROHLÍDKY JE TŘEBA OBJEDNAT PŘEDEM (O VÍKENDECH A V ODPOLEDNÍCH HODINÁCH) NA TEL. 315 630 936, pokladna@muzeum-melnik.cz.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA výstavy s tvořivou dílničkou nejen pro rodiny s dětmi se koná ve středu 21. 12. od 16:00 hodin! Vstupné: 40,- Kč

4. 12. a 27. 12./14:00-15:00 hod. se koná KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA výstavy s jejím autorem historikem umění a sběratelem Miroslavem Smahou – povídání o vzniku betlémářské tradice a vánočních zvycích…Vstupné: 30,- Kč

Vánoční výstava představí unikátní vyřezávané a ručně malované betlémy z let 1840–1940. Většina těchto dřevěných betlémů je postavena do prosklených skříněk. Větší část vystaveného souboru betlémových figurek pochází z podhůří Jeseníků a Orlických hor – z městečka Králíky a okolí, kde vznikaly jedny z nejkrásnějších českých betlémů. Nejstaršími figurkami je trojice jemně řezaných tří svatých králů z 19. století od školeného řezbáře, jenž v minulosti patřila k velké sestavě králického betléma. Unikátní soubor tvoří osm velkých králických figur pocházejících z kostelního betléma. Spolu se skupinou oveček tvoří jedinečný příklad králických figur v nálezovém nerestaurovaném stavu, které dokumentují pečlivý rukopis lidových řezbářů a svou velikostí patří k dnes již ojedinělým muzejním exponátům.

Další typy starých betlémů jsou vyrobeny z reliéfního papíru, potištěného technikou litografie. Jsou to buď oblíbené skládací, nebo reklamní betlémy z období první Československé republiky, jejichž reprinty si můžete na výstavě zakoupit. Nejstarší z papírových betlémů je ručně malovaný Ústecko-orlický betlém z doby kolem poloviny 19. století.

Historická vánoční dekorace je na výstavě zastoupena především velkou sbírkou nejrůznějších skleněných ozdob na stromeček. Tyto stříbřené a zlacené vánoční ozdoby jsou zhotoveny buď z navlékaných broušených a vinutých perlí nebo foukaných perlí plněných voskem anebo z barevných korálků. Nejčastěji mají tvar postaviček, zvířátek, drobné architektury, vzducholodí, letadel, autíček a motorek, hudebních nástrojů i jiných předmětů. Zvláště hodnotnými jsou ozdoby v podobě řetízkového kolotoče nebo velkého raka, nejstarší z nich zdobily vánoční stromeček v období secese. Ozdoby z perlí pocházejí zejména ze známých oblastí tradiční sklářské výroby v Podkrkonoší, v prosinci roku 2020 byly dokonce zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Do dnešní doby se tato tradice udržuje v obci Poniklá. Mezi vánočními ozdobami jsou zastoupeny také jedny z nejstarších koulí z foukaného skla se stáčenými drátky a kolekce barevných papírových ozdob z první třetiny 20. století.

K adventu našich prababiček neoddělitelně patří zdobné formičky a vykrajovátka z lisovaného plechu na cukroví, perníčky a domácí vánoční čokoládu. Pozornosti každé hospodyňky jistě neunikne nádobí a náčiní na vaření i pečení nebo perníkovky – pestré obrázky na vánoční perníky. Návštěvníci výstavy se například dozví, jaké dárky a hračky mohly děti najít pod vánočním stromečkem, osvětleným pomocí elektrických vánočních svíček z počátku 20. století, z doby vynálezce Františka Křižíka. Technickou zajímavostí výstavy jsou ukázky historického osvětlení a různých typů litinových stojanů na vánoční stromky. Nechybí ani oblíbená součást zimních radovánek – funkční historické sáňky. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek autora výstavy, pana Miroslava Smahy, historika umění, sběratele a zakladatele Muzea technických hraček Velvary. Převážnou část papírových betlémů zapůjčil barrandovský betlémář, pan Přemysl Jouza.

Plné vstupné: 25 Kč Snížené vstupné: 15 Kč Rodinné vstupné: 60 Kč

Datum vložení: 17. 10. 2022 11:20